noszenie dzieci, rodzicielstwo bliskości, karmienie naturalne

LennyLamb Toddler – nosidło ergonomiczne dla starszaków

W swojej pracy coraz częściej spotykam się z prośbami o polecenie wygodnego nosidła ergonomicznego dla starszych dzieci.  Jedną z marek, które poddałam testom, jest LennyLamb. W nosidełkach tej marki można nosić dzieci do osiągnięcia przez nie wagi 20 kg. Przeczytajcie, jak mi się nosiło w nosidle LennyLamb Toddler.

LennyLamb to polska marka, pod którą produkowane są chusty do noszenia dzieci, nosidełka ergonomiczne (klamrowe oraz mei-tai – o rodzajach nosidełek dla dzieci możesz przeczytać TUTAJ) oraz kurtki i polary dla dwojga. Marka istnieje na rynku od 2008 roku. Nosidełka dla dzieci występują w dwóch rozmiarach: LennyLamb Baby Size oraz Lenny Lamb Toddler Size. W Wypożyczalni Chustodzieciaków możesz obejrzeć lub wypożyczyć oba rozmiary nosideł klamrowych LennyLamb, natomiast w tym artykule skupię się na rozmiarze Toddler, ponieważ jest to rozmiar odpowiedni dla mojego młodszego syna (obecnie 3 lata). Przy zakupie nosidła zdecydowałam się na model Wrzosowe Noce (100% bawełny) i to był strzał w dziesiątkę – nosidło jest przepiękne.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne

Tkanina jak w chustach

Wszystkie nosidła LennyLamb szyte są z tych samych tkanin, z których firma produkuje chusty do noszenia dzieci. Są to więc tkaniny o splocie skośno-krzyżowym, diamentowym lub żakardowym. Którykolwiek z tych splotów wybierzecie, tkanina dobrze opatuli Wasze dziecko. W chwili obecnej firma ma w ofercie nosidła uszyte z tkanin wyprodukowanych ze 100% bawełny oraz z mieszanek bawełny i bambusa (60%/40%).

Ostatnio zadano mi pytanie, czy tkanina „chustowa” ma w nosidłach takie samo znaczenie, jak w chustach. Uważam, że tkanina, której używa się do produkcji chust do noszenia dzieci, sprawdza się świetnie również w przypadku nosideł, aczkolwiek korzyści z jej użycia nie są aż tak mocno dostrzegalne. Tkanina chustowa ułatwia dziecku wygodne umoszczenie się w nosidle. Takie nosidło łatwiej dopasowuje się do pozycji dziecka. Jeśli porównam ze sobą nosidła szyte ze zwykłej bawełny o splocie prostym z tymi o splotach „chustowych”, widzę różnicę na korzyść nosideł uszytych z chust, chociaż chcę podkreślić, że różnica ta nie jest dla mnie na tyle istotna, by dyskwalifikować inne typy nosideł. Warto natomiast wspomnieć o tym, że tkaniny chustowe zwykle lepiej znoszą upływ czasu – zarówno pod względem wytrzymałości tkaniny, jak i zachowania kolorów.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneWypełnienie pasów

Nosidła LennyLamb posiadają wypełniony pas biodrowy oraz pasy naramienne. Nie jest to jednak wypełnienie szczególnie sztywne. Ma to swoje zalety i wady. Z jednej strony dość miękki pas biodrowy sprawia, że nosidło lepiej dopasowuje się do dziecka i nie wymusza na nim karykaturalnego, dużego odwiedzenia (dziecku łatwiej jest „odkleić” pupę od rodzica), z drugiej jednak strony może mniej odciążać osobę noszącą.

Ja swoje nosidło testuję z prawie 18-kilogramowym synem i dla mnie pas biodrowy LennyLamb jest wystarczający, ale być może niektóre osoby wolałyby bardziej pancerne wypełnienie ;). Mam wrażenie, że w tej materii trudno o jedno uniwersalne rozwiązanie. Znam osoby, które narzekają na nosidła ze sztywną gąbką, ponieważ może ona ocierać skórę w okolicach kolców biodrowych osoby noszącej. Wniosek? Trzeba spróbować osobiście i przekonać się, które rozwiązanie bardziej przypadnie nam do gustu.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomicznePasy naramienne w nosidle LennyLamb są dość szerokie – mają prawie 9 cm szerokości. Gdybym mogła wybrać, wolałabym pasy węższe i grubsze, aczkolwiek faktem jest, że za każdym razem, kiedy zamawiałam u kogoś nosidło szyte na wymiar, prosiłam o pasy węższe niż w standardzie. Być może więc moja opinia nie należy do zbyt powszechnych.

Podoba mi się to, że szelki mają również wypełnienia od strony, gdzie wychodzą z panelu, a więc nie ma sytuacji, w której goła taśma drażni mnie lub dziecko.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneDługość pasów naramiennych możemy regulować w trzech miejscach. Dodatkowo, jeśli nosimy dziecko na przodzie (nie róbcie tego ze starszakiem za często 🙂 ), mamy możliwość poprowadzenia szelek na swoich plecach standardowo w dół lub na krzyż, co jest niewątpliwą zaletą tego nosidła.

Wypełnienie panelu przy nóżkach

Nosidła LennyLamb mają dość szerokie wypełnienie przy nóżkach dziecka, co uważam za ich zaletę. Miękkie wypełnienie podnosi komfort odczuwany przez dziecko.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneProfilowany panel nosidła

Panel nosideł LennyLamb jest profilowany na dwa sposoby. Są to: łukowaty kształt panelu w miejscu jego wszycia do pasa biodrowego oraz zaszewki na panelu nosidła tuż przy pupie dziecka. Są to cechy, co do których jestem sceptyczna, ale też nie odstraszają mnie szczególnie. Podejrzewam, że w zamyśle projektantów profilowany panel ma ułatwić dziecku przyjęcie pozycji żabki, której jedną z cech jest to, że kolana dziecka znajdują się wyżej niż pupa. Chciałabym jednak podkreślić, że jest to tylko jedna z kilku cech prawidłowej pozycji noszonego dziecka. Obok zgięcia nóżek jest jeszcze optymalne odwiedzenie ich na boki (nie za duże, nie za małe), a nad tym już w nosidle trudniej zapanować. Jeśli nóżki dziecka są w dużym odwiedzeniu, trudno wymagać od nich dużego zgięcia, ponieważ jest to wbrew fizjologii. Z tego właśnie względu może się zdarzyć, że przestrzeń, która powstała wskutek użycia zaszewek, nie jest przez dziecko w całości wykorzystana i w okolicach pupy dziecka zbiera się pewien nadmiar tkaniny. Zdarza się to w nosidłach wielu firm, których nosidła mają zaszewki. Oczywiście, przyczyn marszczenia się materiału pod pupą dziecka w nosidle może być kilka i to jest tylko jedna z nich.

Profilowany panel jest dla mnie zabiegiem czysto estetycznym – taki panel z dzieckiem w środku ładnie się układa, ponieważ tkanina mniej się marszczy po bokach ;).

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne 15Chest-belt

Nie wyobrażam sobie nosidła klamrowego bez chest-beltu. Na szczęście LennyLamb ma go w standardzie. Jego zaletą jest to, że istnieje możliwość przesuwania go w górę i w dół, a więc możemy go umieścić na wygodnej dla nas wysokości.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneKapturek

Regulowany kapturek jest do nosidła przyszyty na stałe. Wygląda bardzo estetycznie. Do swoich nosideł nigdy nie zamawiam kapturka, ale tym razem przydał nam się już podczas pierwszego spaceru, podczas którego dziecię zasnęło na moich plecach :). Po podciągnięciu kapturka można go zaczepić na pasach naramiennych dzięki specjalnym zaczepom oraz gumkom wszytym w kapturek.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneJak już wspomniałam we wpisie dotyczącym rodzajów nosideł, jeśli dziecko zasypia w nosidle, to, bez względu na jego wiek, panel nosidła powinien zabezpieczać kręgosłup na całej jego długości. Kapturek powinien służyć jedynie do podtrzymania samej główki.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneBezpieczna klamra

Nosidła LennyLamb zapinane są w pasie na trzypunktową klamrę. Aby odpiąć taką klamrę, trzeba ją nacisnąć w trzech miejscach. Jej zaletą jest to, że nie ma możliwości przypadkowego jej odpięcia. Wadą – że do jej odpięcia potrzeba dwóch rąk. Coś za coś :). Jeśli mieliście kiedyś do czynienia z nosidłami ergonomicznymi Manduca, to w LennyLamb są dokładnie takie same klamry.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne - bezpieczna klamraWymiary nosidła LennyLamb Toddler

– szerokość panelu przy nóżkach dziecka: ok. 45 cm
– wysokość panelu bez pasa biodrowego: ok. 48 cm

Komfort noszenia

W nosidle LennyLamb Toddler nosi mi się bardzo wygodnie, mimo że moje dzieci dobiegają już do górnej granicy wagowej przewidzianej dla tego nosidła. Nie miałam trudności w dopasowaniu nosidła do swoich gabarytów, chociaż wiadomo, że kiedy bierzemy do rąk sprzęt, z którym mamy do czynienia po raz pierwszy, warto jest mu się dokładnie przyjrzeć, by poznać wszystkie możliwości regulacji. LennyLamb ma ich sporo.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneDopasowanie nosidła do mojego męża zajęło raptem parę chwil.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne 16

Niszowy Toddler

O ile rynek nosideł ergonomicznych dla niemowląt i maluchów jest dość bogaty, o tyle niezbyt wiele firm decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty nosidełek dla nieco większych dzieci, a więc takich, które mają 1,5 roku-2 lata i więcej. Tymczasem któremu rodzicowi nie zdarzyło się, że nóżki 2-latka zmęczyły się podczas spaceru przez las, w drodze powrotnej z placu zabaw lub w czasie nużących zakupów? Jasne – można wziąć ze sobą wózek, ale nie zawsze chcemy go ze sobą targać i, co więcej, wózek nie wszędzie wjedzie. Chusta lub nosidło zajmują mało miejsca i można je wszędzie zabrać ze sobą. W razie potrzeby dziecko ląduje na naszych plecach, a my kontynuujemy spacer. Myślę, że z nosidłem wygodniej niż bez i cieszę się, że polska firma wyszła naprzeciw potrzebom rodziców i dzieci.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczneNoszę w nosidłach od 4 lat. Eksperymentowałam już z wieloma markami i uważam, że nosidełka LennyLamb są dobrą propozycją dla rodzin, którym noszenie w nosidłach jest bliskie.

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne 2

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne

LennyLamb Toddler nosidło ergonomiczne 6A czy Wy mieliście kiedyś do czynienia z nosidłami marki LennyLamb?
Co jest dla Was ważne przy wyborze nosidła? Na co zwracacie uwagę?

Update z 27.08.2015 r.: Nosidło LennyLamb Toddler od teraz można kupić również TU (klik!).

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu. Uwagi wstępne: 1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały […]

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […] • Ale piękne jest to nosidło! Koniecznie kiedyś się skuszę 🙂
  LennyLamb to marka, od której zaczęłam się interesować w ogóle chustami i noszeniem. Byłam w zeszłym roku na warsztatach „Mamo, to ja” i tam właśnie przedstawicielka tej marki opowiadała o chustach i o noszeniu w ogóle, można było zapoznać się z rodzajami chust, rodzajami wiązań. Od razu spodobały mi się te charakterystyczne dla nich motywy kolorystyczne 🙂

  Bardzo rzeczowa recenzja!

  • Dziękuję Ci! Również i ja zaczynałam swoją przygodę z chustami od marki LennyLamb. To było w 2010 roku. Marka bardzo się rozwinęła od tamtego czasu. Fajnie, że mają też nosidełka 🙂

 • Bardzo ciekawe, przydało by się również nam kiedy małe nogi się męczą. : )

 • Karolina

  Witam, niebawem wynieramy się mężem na urlop z 15-mczną coreczką. Chcielibyśmy sporo pozwiedzać, w tym zaliczyć jeden szczyt. Wózek odpada. Z tego powodu zastanawiam się nad kupnem nosidła lecz kompletnie nie wiem jakie i jaki rozmiar wybrać. Wcześniej w takich sytuacjach używałam chusty. Nie ukrywam, że skoro Zosia jest już większa wolałabym nosidlo. Zosia jest szczuplutka (ma ok 80cm wzrostu i waży ok 9.5kg). Nosidlo chciałabym wykorzystać też w przyszłości jak bedzie większa. Chciałbym również by pasowało na mniejszego bąbelka, na którego czekamy. Powiedz mi proszę czy istnieje jakieś nosidlo w miarę uniwersalne warte polecenia, które rosloby z dzieckiem? Czy nie obejdzie się bez kupowania dwóch nosidel w rozmiarach baby i toddler? Dodam, że nie chciałbym wydawać milionów i kwota do ok. 500zl jest taką, na którą mogę sobie pozwolić. Czy mogłabyś mi coś podpowiedzieć. Pozdrawiam

  • Karolina

   Po przeczytaniu Twoich wpisów dodam, że zastanawiam się nad Fidella Fusion albo Isara. Nie wiem tylko, czy brać rozmiar Baby/standard czy jednak toddler. Zośka nosi rozmiar ok. 80 (czasem wejdzie w 74). Byłoby mi milo gdybyś wyraziła swoją opinię 🙂 Pozdrawiam

   • Jeśli zależy Ci, żeby móc wykorzystać nosidło dla młodszego dziecka, które będzie wtedy w wieku niemowlęcym, kupiłabym Fidellę Toddler. Ona jest od rozmiaru ok. 74. Rozmiarowo będzie dobra również Isara Standard (Toddler jest od rozmiaru minimum 80, ale jeśli Zosia jest drobna, obawiam się, że zginie w tym nosidle). Dla Zosi na pewno będzie super, natomiast nie wiem, od którego momentu chciałabyś zacząć nosić w nosidle młodsze dziecko. Wiadomo, że najlepiej jest poczekać do momentu, aż dziecko samodzielnie usiądzie, jeśli jednak spodziewasz się sytuacji, w których będziesz potrzebować nosidła wcześniej, to zdecydowanie Fidella.

    • Karolina

     Dzięki za odpowiedź. Im więcej czytam tym większy mętlik mam w głowie. W grę teraz weszły jeszcze chustowe: lennylamb babysize i Storchenwige BabyCarrier. Znalazlam używane w niższej cenie. Może warto skoncentrować się na nich. Nie ukrywam, że wolałabym unikać sytuacji noszenia kolejnego maleństwa w nosidle zanim będzie w stanie samodzielnie siedzieć lecz nie wykluczam takiej możliwości. Samodzielne ogarnięcie codziennych zakupów z dwoma bąblami dla jednej osoby w mieszkaniu na IIp. bez windy może być klopotliwe. Być może będę musiała używać nosidła na ok. 1h dziennie :/

     • Karolina

      Już od kilku dni praktycznie non-stop szukam jakiegoś nosidła. Generalne skupiam się na używanych bo są tańsze. Przyznam szczerze, że ciężko upolować ładne Fidelle fusion toddler size klamrowe a nowe jakie mi się podoba musiałabym sprowadzić z zagranicy za ok. 600zl. Co powiesz na tule free to grow, lennylamb babysize bądź Storchenwige BabyCarrier. Tych jest wiele więcej. Pozdrawiam serdecznie


%d bloggers like this: