noszenie dzieci, rodzicielstwo bliskości, karmienie naturalne

Nosidło Fidella Fusion z płynną regulacją wielkości

Na rynku nosideł niewiele jest takich, które oferują płynną regulację wielkości panelu w zależności od gabarytów dziecka. Jeśli jakieś wpadnie mi w ręce, od razu świecą mi się oczy. Wybór nosidła dla dziecka nie jest wcale rzeczą prostą, tym bardziej, jeśli nosidło ma stałe wymiary. Poznajcie nosidło Fidella Fusion, które rośnie wraz z dzieckiem i zdejmuje z nas dylemat związany z wyborem rozmiaru.

Nosidło Fidella FusionŻadne nosidło nie jest tak uniwersalnym narzędziem, jak chusta tkana, którą możemy zawiązać na różne sposoby, a nadmiar tkaniny ulokować pod pupą dziecka. Porządna chusta tkana może nam wystarczyć od początku do końca chustonoszenia. Nieco inaczej sprawa przedstawia się z nosidłami. Nosidło to zawsze mniej lub bardziej prostokątny kawałek materiału, do którego przyszyte są pasy. Jeśli nie ma regulacji, trudno się spodziewać, że wystarczy od początku do końca noszenia. Nawet nosidła z regulacją mają pewne widełki rozmiarowe i warto o tym pamiętać, dokonując wyboru.

Dlaczego tak ważne jest dobre dopasowanie rozmiaru nosidła do dziecka?

Każdy sprzęt od noszenia, czy to chusta czy nosidło, powinien wspierać bezpieczną pozycję dziecka podczas noszenia. Dobrze dobrane nosidło daje podparcie udom na całej ich długości, ale jednocześnie umożliwia dziecku swobodne zginanie nóżek w stawach kolanowych. Jeśli panel nosidła zbyt mocno wchodzi w doły podkolanowe, a dziecko kieruje podeszwy stóp przed siebie, oznacza to, że nosidło jest za duże. Najprawdopodobniej wymusza na dziecku zbyt duże odwiedzenie nóg, prostuje miednicę oraz kręgosłup, napina mięśnie obręczy barkowej i karku, zwiotcza mięśnie brzucha i generalnie stwarza dyskomfort. Dużo tego, prawda? Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że dzieci w nosidłach za dużych noszą się gorzej niż w nosidłach zbyt małych – w granicach rozsądku, oczywiście… Nosidło jest dobre dopóty, dopóki wspiera bezpieczną pozycję dziecka. Jeśli dziecko sypia w nosidle, oznacza to również konieczność zabezpieczenia tułowia na całej jego wysokości, wraz z podparciem głowy.

Nosidło Fidella Fusion

Jeśli nie chcemy się zastanawiać, jaki rozmiar nosidła wybrać i zależy nam na dobrym dopasowaniu oraz na tym, by nosidło wystarczyło na długo, warto pomyśleć o nosidłach regulowanych. Przykładem jest marka Fidella, której wszystkie rodzaje nosideł (klamrowe Fusion, wiązane FlyTai oraz onbuhimo, o którym pisałam TU) mają regulację wielkości wzdłuż i wszerz. Regulacja ta jest płynna, co oznacza, że można zmieniać rozmiary nosidła zupełnie dowolnie.

Nosidło Fidella Fusion dostępne jest w dwóch regulowanych rozmiarach: Baby Size (regulacja do rozmiaru ubranek ok. 80) oraz Toddler (regulacja mniej więcej od rozmiaru 74 do 98-104). Ten artykuł skupia się na nosidle Fidella Fusion Toddler.

Regulacja nosidła Fidella Fusion

Regulacja wielkości panelu wszystkich nosideł Fidella możliwa jest w trzech miejscach: przy nóżkach dziecka (na szerokość), po bokach nosidła (na wysokość) i przy główce (na szerokość):

Nosidło Fidella FusionNosidło Fidella Fusion – miejsca regulacji wielkości panelu

System jest bardzo prosty i polega na ściąganiu tkaniny sznurkami oraz wiązaniu ich na supełki.

Minimalna szerokość panelu: producent podaje 14 cm, ale przy tak dużym zwężeniu panel bardzo mocno się marszczy, więc unikałabym tak mocnego ściągania. W praktyce wielokrotnie potwierdziło mi się to, że nosidło układa się dobrze na dzieciach noszących ubranka od rozmiaru 74.

Maksymalna szerokość panelu: 45 cm

Minimalna wysokość panelu: 31 cm

Maksymalna wysokość panelu: 43 cm

Zwróćcie uwagę, że dzięki regulacji wysokości panelu uzyskujemy efekt dodatkowy w postaci ściągniętych boków nosidła, które poprawiają stabilizację boczną dziecka. Nosidło dobrze obejmuje dziecko po bokach.

Reasumując: Fidella Fusion Toddler rośnie mniej więcej od rozmiaru standard do rozmiaru toddler zwykłych nosideł o stałych wymiarach.

Dwa miejsca wpięcia szelek w nosidle Fidella Fusion

Absolutnie unikatową cechą nosidła Fidella Fusion, z powodu której bardzo chętnie je polecam rodzicom niemowląt, są dwa miejsca wpięcia pasów naramiennych na panelu:

Nosidło Fidella FusionDaje to całkiem duże możliwości wpływania na pozycję dziecka w nosidle. Jest to jedyne nosidło klamrowe na rynku, w którym możemy poprowadzić pasy naramienne tak, jak w nosidle wiązanym, a więc prosto pod pupę dziecka. Zapinamy je wtedy na dolne klamerki. Spójrzcie na efekt:

Nosidło Fidella FusionNosidło Fidella Fusion – zapięcie szelek na dolne klamry

…i porównajcie go z opcją zapięcia szelek tradycyjnie, a więc w połowie wysokości panelu:

Nosidło Fidella FusionNosidło Fidella Fusion – zapięcie szelek na klamry w połowie wysokości panelu

Palec pod budkę, kto widzi różnicę 😉

Jak w każdym nosidle klamrowym, skonstruowanym w sposób tradycyjny, zaczepienie szelek w połowie wysokości panelu jest dla dziecka źródłem stymulacji do wyprostu. Kiedy zaciągamy szelki, przyklejamy odcinek piersiowy kręgosłupa dziecka do siebie. Dziecko nam się wypłaszcza. Jest to duża zaleta w przypadku większych dzieci, które ważą już ładne kilkanaście kilogramów, ponieważ przyklejenie dziecka mocno do siebie świetnie nas odciąża. Niestety, w przypadku mniejszych niemowląt nie jest to pożądane…

Krzyżowanie pasów na plecach

Zaletą nosidła Fidella Fusion jest również to, że, dzięki odpinanym szelkom, mamy możliwość skrzyżowania ich na plecach. Są osoby, które tolerują tylko taki sposób zapinania nosidła podczas noszenia dziecka na przodzie, ponieważ zapobiega on uczuciu zsuwania się szelek z ramion. Szelki biegną wtedy bliżej szyi:

Nosidło Fidella FusionNoszenie na przodzie, na biodrze i na plecach

Pamiętajcie o tym, że jeśli tylko nosidło ma możliwość odpinania szelek i ich krzyżowania, można w nim nosić dziecko na biodrze. Nie inaczej jest w nosidłach Fidella. Fidella Fusion daje możliwość noszenia na przodzie, na biodrze oraz na plecach.

Nosidło Fidella FusionWypełnienie pasów w nosidłach Fidella

W Internecie spotkać można opinie o słabym wypełnieniu pasów Fidelli. Dotyczy to zarówno pasa biodrowego, jak i naramiennych. Jeśli porównamy nosidła Fidella np. do Doux-Doux czy Tuli, różnica jest łatwo zauważalna. Ale coś za coś. Pamiętajmy, że panel nosideł Fidella musi dać się zwęzić. Z tego względu pas biodrowy nie może być bardzo sztywny. Dla mnie jego wypełnienie jest wystarczające – z jednej strony zdejmuje ciężar, z drugiej – nie obciera mi kolców biodrowych, co czasem bywa kłopotem przy bardzo sztywnych pasach.

Jeśli chodzi o pasy naramienne, lepsze wypełnienie nie byłoby grzechem i może kiedyś uda się przekonać firmę do zastosowania innego rodzaju gąbki, natomiast chcę podkreślić, że, przy dobrym dociągnięciu pasów, obecne w Fidelli szelki pozwalają na noszenie dziecka z dużym komfortem – również takiego dużego, jak mój 4-latek 😉

Nosidło Fidella FusionUWAGA: Jeśli szukacie nosidła typowo na długie wycieczki ze starszakiem, zwłaszcza do noszenia na plecach, poszukałabym czegoś z mocniejszymi wypełnieniami (Doux-Doux, Isara, LennyLamb, Tula), natomiast dla dziecka w wieku niemowlęcym Fidella jest moim zdaniem nieoceniona. Większość dzieci, z którymi ją przymierzam, układa się w niej bardzo dobrze, a możliwość dokładnego dopasowania jest bezcenna. Jest duża szansa, że to nosidło wystarczy Wam od początku do końca noszenia.

Podsumowując zalety nosidła Fidella Fusion, należałoby z pewnością wymienić:

 • dobrą regulację wielkości (mniej więcej od rozmiaru 74 do 98, max. 104),
 • dwa punkty wpięcia szelek do panelu – różne dla niemowląt i starszych dzieci,
 • możliwość krzyżowania pasów naramiennych na plecach,
 • żakardowe tkaniny chustowe, z których uszyte są wszystkie nosidła Fidella (miękkie od pierwszego użycia, pracujące podobnie jak chusta, wysokiej jakości, zachowujące kolor nawet przy bardzo częstym używaniu).

Dobrego noszenia! 🙂

Follow my blog with Bloglovin


Related Posts

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Nosidełka dla dzieci – rodzaje i różnice

Na rynku gadżetów dziecięcych roi się od różnych sprzętów służących do noszenia maluchów. Wśród nich znajdują się różnej maści nosidełka dla dzieci. W tym wpisie chciałabym przedstawić podstawowe ich rodzaje oraz podpowiedzieć, jakie rodzaje nosideł są warte zakupu. Uwagi wstępne: 1. W przypadku niemowląt, które nie opanowały […]

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Nosidło dla dzieci Storchenwiege Babycarrier

Jeśli jesteście na etapie wyboru pierwszego nosidła dla swojego dziecka, przeczytajcie koniecznie o niemieckim nosidle Storchenwiege Babycarrier (model produkowany od 2015 roku). Dzieci zaczynają być noszone na różnym etapie wiekowym. Duża część rodziców sięga po chusty tkane, które są narzędziem najbardziej uniwersalnym, świetnie sprawdzającym się […] • Monika

  Czy masz moze jakies zrodlo gdzie moglabym zobaczyc jak wyglada to noszenie na biodrze w fidelli fusion? Nie moge nigdzie znalezc… A moze sama sie pokusisz na publikacje takiego instruktazu? 🙂

  • Patrycja (Chustodzieciaki)

   Myślę, że uzupełnię o to artykuł, ponieważ chciałabym pokazać dwa sposoby takiego noszenia 🙂

  • Myślę, że uzupełnię o to artykuł, ponieważ chciałabym pokazać dwa sposoby takiego noszenia 🙂

   • Anna

    Pani Patrycjo, czy w najbliższym czasie będzie Pani uzupełniała tekst o zdjęcia z zastosowania tego nosidła na biodrze?

   • Katarzyna

    też bym była bardzo wdzięczna za dodanie tej informacji

   • Zdjęcia zrobię bliżej wiosny, kiedy będzie można wyjść na dwór bez kurtki 🙂 Teraz nie mam warunków do robienia zdjęć, ale obiecuję, że się pojawią.

 • aditi

  Witam Panią. Szykujemy się z mężem do zakupu nosidełka dla naszego chłopczyka (6 i pół miesiąca, ok 8kg). Do tej pory byliśmy zdecydowani zakupić Storchenwiege Babycarrier 2015 aczkolwiek ten post obniżył nasz zapał, stąd postanowiłam zapytać, które nosidło będzie bardziej odpowiednie. Jeśli Fidella to czy powinniśmy skupić się na modelu Toddler zamiast Baby?
  Chcielibyśmy go używać przez max 2 lata a następnie zmienić na inny model polecany starszym dzieciom. Serdecznie pozdrawiam.

  • aditi

   Dodam tylko, że obecny rozmiar syna to 74

  • Przy takich gabarytach synka oba nosidla będą dobre. Fidella na pewno starczy na dłużej. Od rozmiaru 74 zwykle pasuje już rozmiar Toddler 🙂

   • aditi

    Dziękuję; w takim razie trafiło na Fidellę Toddler:) Orientuje się może Pani czy we Wrocławiu (stąd jesteśmy) są jacyś doradcy, którzy pomogli by w odpowiednim dopasowaniu nosidełka do naszego malucha?

 • Dorota Wojdecka

  Dzień dobry,
  obecnie posiadam nosidło Storchenwiege, jednak mój wielki dzieć prawie z niego wyrósł (10m, 77cm, 12kg, długie nogi). Zastanawiam się nad kupnem nosidła Fidella Fusion, jednak trochę przeraża mnie fakt, że jest tylko do 15kg. Z czego wynika to ograniczenie? Czy są nosidła innych firm, podobne do tego, które poniosą cięższe klocki?

  Pozdrawiam serdecznie

  • Wynika ono z lekkich wypełnień pasów, ale nie jest tak, że nie da się nosić większych dzieci. Dobrze założone nosidlo poniesie wiele kilogramów.

   Dla dziecka, które rośnie szybko, rozważyłabym jeszcze nosidła Isara. Również są regulowane.

   • Dorota Wojdecka

    Dziękuję bardzo za szybką i konkretną odpowiedź, na pewno sprawdzę! 🙂

 • Karol

  Witam,

  czy po ściągnięciu sznurków do regulacji środek panelu nie staje się luźny i dziecko nie „wpada” głębiej do środka? I jeśli tak jest to czy to nie szkodzi malcowi?

  Różnice między zapięciem na dół i środek być może byłyby bardziej widoczne gdyby Pani koszulka i paski nosidełka ze sobą kontrastowały

  Pozdrawiam

  • Dzień dobry, nosidło trzeba dopasować do dziecka – nawet to regulowane. Fidella ma dwa rozmiary nosideł regulowanych: Babysize (max. do rozmiaru 80/86) i Toddler (min. od rozmiaru 74). Regulacja jest super, ale odradzam kupowanie nosideł z bardzo dużym zapasem – właśnie z tego względu, żeby zbyt dużo tkaniny nie marszczyło się dziecku na plecach.
   Pozdrawiam ciepło.

 • Izabela

  Witam
  Proszę o informację czy mój maluch zalewie 8 kilo w wieku niespełna trzech miesięcy (zaznaczę że urodził się z masą urodzeniową 5 kilo:)) i nosimy rozmiar 74 może być noszony w nosidełku tego typu?

  • Dzień dobry, dla takiego malucha o wiele lepsza będzie dobrze zawiązana chusta tkana. Odpowiedź na pytanie o zastosowanie nosidla nie powinna być z kategorii „może Pani” lub „nie może Pani”, bo to zawsze jest decyzja rodzica. Rozmiarowo Fidella będzie ok. Jeśli zdecyduje się Pani na nosidlo, dobrze by było, gdyby ktoś obejrzał dziecko w tym konkretnym nosidle.

 • Asia Pielecka

  Witam , które nosidlo Pani bardziej poleci Fidella Fusion czy Fly Tai ?

  • Dzień dobry, oba polecam 🙂 Dla osób, które wolą nosidła wiązane, jest FlyTai. Dla osób, które wolą klamry, jest Fusion. Reszta to kwestia indywidualnej wygody. Dla dziecka w zasadzie wszystko jedno, ponieważ Fidella Fusion to jedyne nosidło na rynku, które da się zapiąć tak, żeby przebieg pasów był jak w wiązanym (wpinamy szelki w te dolne klamry przy nóżkach).

 • Sylwia Paluch

  Pisze Pani, że dzieciątko można nosić w tym nosidełku na biodrze. W jaki sposób?

 • Kasia Wójcik

  Witam Pani Patrycjo, przymierzamy sie z narzeczonym do zakupu nosidła dla naszej córci(7 mc, 74 cm, 9 kg i długie nóżki :))i zastanawialiśmy się nad Fidella Fusion. Mój partner jest bardzo postawnym mężczyzną(190 cm, 130 kg) i zastanawiałam się czy Fidella na wystarczająo długi pas biodrowy aby mogł on jej używać- w wygodny sposób

  • Dzień dobry, pas biodrowy jest długi i o to się nie obawiam. Zastanawiam się natomiast nad pasami naramiennymi. Bardzo postawni mężczyźni czasem narzekają na to, że chest-belt wypada im za wysoko. To by trzeba sprawdzić u Państwa. W każdym razie bezpieczniejsze byłoby pewnie FlyTai, czyli ta wersja wiązana Fidelli.

 • Magda

  Pani Patrycjo, moje dziecko ma 4 miesiące, jest długie, nosi ubranka na 68cm, ale chude ok. 5300g. Chciałabym kupić dla niego nosidło. Wiem, że jest jeszcze za mały i lepsza byłaby chusta, ale niestety nie mogę się nauczyć wiązania, ja się męczę i maluch też. Dzidziuś jest nieodkładalny, więc potrzebuję nosidła do używania w domu, żebym mogła np. zrobić obiad albo kanapkę czyli raczej krótko, ale często. Zastanawiam się czy lepsza byłaby Fidella Fusion klamrowa czy Fidella FlyTai (wiązana, bardziej przypomina chustę). Czy mogłabym prosić o podpowiedź?

  • Dzień dobry, oba rodzaje Fidelli dają podobne możliwości, jeśli chodzi o pozycję dziecka. Jeśli w Fidelli Fusion zapniemy szelki pod nóżkami dziecka, to mamy taki sam efekt, jak po zawiązaniu FlyTai, w którym pasy prowadzimy właśnie pod nóżkami.

 • Suzzy

  Dzień dobry,
  właśnie zamierzałam jechać do sklepu po nosidełko tula free to grow, ale natrafiłam na Pani stronę i jestem teraz w kropce. malec niedługo skończy 3msc, rozmiar ubranek 62/68, waga 6,1kg. ja jestem bardzo szczupła. które nosidełko by Pani polecała?

 • Znowu dałam się namówić 😉 Fidella już do mnie leci. Podzielę się wrażeniami gdy trochę się ponosimy 🙂

  • Super – sprawdźcie i dajcie znać 🙂

   • W 100% potwierdzam informacje zawarte w poście, Fidella jest mega wygodna, zarówno dla mnie jak i synka (pierwsze próby w Storchenwiege były przepłakane). I rzeczywiście minimalnie czuć ciężar na ramionach więc być może grubsze wypełnienie by nie zaszkodziło, a może to kwestia wyregulowania całości pod własną budowę…
    Jedna uwaga – podział na baby i toddler całkiem nieźle pokrywa się z rzeczywista wielkością nosidła, tzn baby do rozm 74 oznacza że długość panelu będzie optymalna przy rozm 74-80 (szerokość wciąż z zapasem). Jeśli więc szukasz nosidła dla dziecka w okolicach rozm 74, weź toddlera bo z baby zaraz wyrośniecie 😉

 • katia

  Witam serdecznie 🙂

  Czy mogłabym prosić o pomoc w wyborze nosidła dla córki 3,5 miesiąca, waga 5,5 kg, rozmiar 62.

  Waham się pomiędzy Storchenwiege BabyCarrier 2015 a Fidella Fusion Baby Size. Potrzebujemy nosidełka głównie do spacerów i pewnie po domu, żeby np. obiad ugotować 🙂 Wiem, że chusta byłaby najlepsza, ale niestety nie jest dla nas. Córa ma krótki lont jeśli chodzi o cierpliwość, a ja nie jestem zbyt gramotna w wiązaniu. Wózek odpadł w przedbiegach, awersja totalna (pierwszy raz spotkałam się z dzieckiem, które od urodzenia ani razu nie zasnęło w wózku podczas spaceru).

  Z moich poszukiwań w Internecie wynika, że powinnam rozważyć któreś z w/w nosideł. Tylko pytanie które 🙂

  • katia

   I przy okazji kolejne pytanie: jak długo podczas spaceru dziecko 3,5 msc może przebywać w takim nosidle?

   • Oba te nosidła dają podobne możliwości, jeśli chodzi o przyjęcie przez dziecka w miarę dobrej pozycji (nie tak optymalnej jak w dobrze zawiązanej chuście, ale całkiem niezłej). Nie przesadzałabym jednak z długością noszenia. Lepiej krócej a częściej niż jednorazowo długo. Po wyjęciu z nosidła jak najwięcej możliwości swobodnej zabawy na twardym podłożu.

 • Mamusia

  Witam, zastanawiam się nad kupnem nosidła ale nie mogę zdecydować czy fidella fusion czy tula free to grow. Dziecko ma aktualnie 5 msc, planujemy nosić jak będzie siedzieć, wcześniej ewentualnie 10 minutowe wypady do sklepu. Mała jest chuda i długa, rodzice oboje wysocy i szczupli. Chcielibyśmy żeby nosidło starczyło na długi czas i było wygodne dla nas i dziecka 🙂 nie mamy możliwości przymiarki. Które z tych dwóch nosideł bardziej Pani poleca? Szczególnie na wypady do sklepu, miasta ale czasem też na dłuższą wycieczkę pieszą.

  • Nie rekomenduję Tuli dla dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać. Jest to klasyczne nosidło klamrowe ze sztywnym pasem biodrowym oraz szelkami wszytymi w połowie wysokości panelu, co sprawia, że dzieci mocno się w tym nosidle prostują.

   Jeśli ma Pani możliwość poczekania aż dziecko usiądzie, możliwości wyboru będzie więcej. Na teraz, jeśli jest taka potrzeba, lepsza byłaby Fidella.

 • jeszcze mam pytanie o kapturek – gdzie do diabła zaczepić te troczki?? 😉

 • Joanna

  Witam serdecznie:)

  po Pani poście zdecydowałam się na nosidło Fidella Fusion Toddler, mam tylko jedną wątpliwość, czy nosidełko rzeczywiście może być zapinane również na biodrze?
  Mieszkam w Niemczech i chcę kupić nosidełko na stronie producenta,ale nie ma w opisie tej pozycji, jedynie przód i tył.
  Proszę zerknąć, czy to to samo nosidełko, czy jakiś inny model. Z tego co widzę wzór wydaje się identyczny:)
  Nie wiem też, czy jest tam ta regulacja pasów i możliwość ich krzyżowania. Dlla mnie tych pasów wydaje się być jak by mniej,alle jestem zielona w temacie

  https://fidella.org/en/fidella-fusion-toddler-baby-carrier-with-buckles-iced-butterfly-smoke

  Z góry dziękuję za pomoc 🙂

 • Natalia

  Ja niestety chyba oszaleję, już nie wiem co wybrać. Duże dziecko mi się urodziło – 7 miesięcy ma, sama siedzi a waży aktualnie 12 kilo, ubranka na 86-92 cm. Mamy chustę ale mój kręgosłup już bardzo wyraźnie się buntuje i nie jest w stanie młodej utrzymać (po zdjęciu mam wrażenie, że się połamię jak się prostuję). Wózek – fajnie ale wyciągać, pakować za każdym razem a ja tylko do sklepu chcę na 5 minut.
  Myślę, kupie tule albo manduce.. ale na taki wydatek to mnie chyba jednak nie stac. No i nagle sie okazuje ze . i wcale nie takie super..
  Poomoocyy. Co wybrać? W budżecie do 300 zł?


%d bloggers like this: